меню
город СТАНИСЛАВ  гор. Станислав - Галереи
 схемы и карты гор. Станислав Жан-Бенуа Шерер: Летопись Малороссии
  Симон Пекалид: Война под Пьяткой

Жан-Бенуа ШЕРЕР

ЛІТОПИС МАЛОРОСІЇ,

АБО ІСТОРІЯ КОЗАКІВ-ЗАПОРОЖЦІВ ТА КОЗАКІВ УКРАЇНИ, АБО МАЛОРОСІЇ

(XVII cт.)

 

 

Панові Жерару де Ренвалю,

державному радникові, кавалеру ордена Карла III, колишньому повноважному королівському міністрові при його величності королі Британії

 

Пане,

історія народу, перші початки якого напевно спираються лише на патріотизм та на хоробрість, не може не становити деякого інтересу. Саме така є історія козаків, невідома досі: нема  навіть списку їхніх проводирів або гетьманів.

 

Ви могли познайомитися з ними, живучи в Данцігу, бо вони доходили до цього міста, займаючися торгівлею. Ви можете оцінити їх так само, як цю книжку, що дає мені право подарувати її Вам.

 

Існує ще й інша причина, яка спонукує мене до прилюдного освідчення в особливій повазі до Вас. Це спогади про Вашу добрість і турботу, яку Ви завжди виявляли до мене.

 

Прийміть же, пане, поблажливо цей знак незмінних визнання та відданості, які я відчуватиму до кінця свого життя разом з особливою пошаною до Вас.

 

Ваш найсмиренніший і найпокірливіший слуга          ШЕРЕР

 

*  *  *

 

Річка  Білозерка,  за  3  версти від  Олександерс-шанца,  витікає зі степу й через кілька верст після джерела вливається у  Дніпро.  На цій річці стояло місто  Білозерка,  де мешкала правителька, що мала таке саме ім’я. Це було в той час, коли  франки,  які збудували місто, залишили його при наближенні кримського хана  Мамая.

 

Ця правителька втекла й оселилася ближче до Дніпра, з очаківського боку. Між цим містом і Дніпром іде велика дорога, яку звуть королівською. Цим шляхом проходили польські королі, коли вирушали в походи на своїх ворогів. Відома ця дорога ще й тим, що на ній відбулася битва між поляками, турками й татарами.

 

Росіяни збудували біля самого шляху редут, якому дали ім’я  святої Анни.  Він стоїть на дніпровському острові за  5  верст від Білозерки.

Поблизу цього редуту, на березі Лиману,  стояло місто  Станіслав,  зруйноване поляками.

 

Річка Буг, чи Бог, тече за тридцять верст від руїн  Станіслава.  Вона витікає з Польщі. На цій річці стояло велике місто  Чичибей,  за  200  верст від  Лиману.  Це місто, збудоване і зруйноване турками, мало багато мечетей.

У  гирлі  річки Буг стоїть укріплене місто  Семенів Ріг.  Ми говоритимемо про нього у шостому розділі, де йтиметься про давні часи запорозьких козаків, аж до епохи, коли вони звикли до осілого життя

 

*  *  *

 

- ... місто  Станіслав ...  - имеется ввиду крепость Станислав в верховьях  р.Буг (Южный)

                                            См. файлы с фрагментами картографии (в рубрике "Новые исследования.")

 

Дополнительная информация : см. файл "Сымон Пэкалид"

 

Ворон СС

 

город СТАНИСЛАВ  гор. Станислав - Галереи
 схемы и карты гор. Станислав Жан-Бенуа Шерер: Летопись Малороссии
  Симон Пекалид: Война под Пьяткой